Lęk a zmiany

Często w gabinecie poznaje ludzi, którzy usilnie trzymają się pracy która im nie służy, w obawie przed zmianą. Praca jest zazwyczaj takim obszarem, który nie jest łatwo zmienić, choćby nawet była mało satysfakcjonująca, a atmosfera mobbingująca. Czasem komfort, wygoda czy przyzwyczajenie silniej na nas działają niż rozwój i zmiana. Jednak czy to o to naprawdę chodzi? A może jest to raczej konflikt pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa a ryzykiem, zależność czy niezależność, stagnacja czy rozwój. A może to kwestia trudności czy kryzysu, który właśnie doświadczasz? A może lęki dominują nad motywacją do zmiany? Co zrobić aby decyzja o zmianie przyszła do nas szybciej, a w ślad za nią odwaga i zaangażowanie w budowanie nowej drogi dla siebie?

  1. Za/przeciw

W pierwszej kolejności ważne abyś rozważył dlaczego chcesz zmienić pracę, a co powoduje że nie chcesz tego robić. To pozwoli Ci zobaczyć jej plusy i minusy i ustalić ich ważność dla Ciebie. Być może dostrzeżesz, że nie chcesz jednak całkowitej zmiany organizacji, a wystarczy zmienić rolę wewnątrz organizacji.

2. Bilans

Niewątpliwie bilans kompetencji jest niezwykle istotny. Dopiero odpowiednio wzmocniony możesz zobaczyć wszystkie możliwości dla siebie. Mozolna praca nad analizą twoich doświadczeń zawodowych, zainteresowań, działań pozazawodowych może przynieść Tobie wiele nowych informacji o sobie.  

3. Burza mózgów

Generowanie pomysłów dotyczących nowej roli zawodowej bywa niezwykle ciekawe, jednak warto je wszystkie sprawdzać i weryfikować ich realność, aby nie tracić czasu na coś, co nie jest do zrealizowania.

4. Etap docierania

Gdy już obierzesz odpowiedni kierunek, widzisz siebie w tej branży czy roli, poczujesz przypływ energii do działania. Może się zdarzyć, że właśnie wtedy zaczniesz docierać do właściwych kontaktów, firmy zaczną Cię znajdować, a networking nareszcie przyniesie korzyści.

5. Klaryfikacja

Zaczyna się etap klaryfikowania ofert, rozmów, negocjacji, sprzedaży, dlatego wszystkie strategie radzenia sobie ze stresem wychodzą na pierwszy plan. Znalezienie sposobu na dawanie sobie oparcia w tych sytuacjach jest niezwykle pomocne. Spokojny umysł pozwoli wziąć pod uwagę wszystkie swoje potrzeby i zadbać o to, aby były usłyszane.

Zmiana to proces czasem długotrwały ale zapoczątkować ją może mały krok, zatem od czego zaczniesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.